"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kıbrıs’ta SEO Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kıbrıs, SEO konusuna yatırım yapan ve bu konuda yenilikleri aktif olarak takip eden fazla şirketlere sahip olmasa da, önümüzdeki dönemde daha da hızlanarak geçireceğimiz dijitalleşme süreciyle birlikte bu konuda farkındalık artacak ve gerçek anlamda birbiriyle yarışan şirketlere sahip olacaktır. Özellikle de adanın dijitalleşme konusunda dünyaya kıyasla geriden gelmesi sebebiyle bu alana yatırım yapmak isteyen şirketler için Kuzey Kıbrıs SEO açısından çok güzel fırsatlar içermektedir.

SEO Nedir?

SEO Hizmeti İngilizce kökenli olan “Search Engine Optimization” teriminin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Google, Yandex, Bing gibi insanların satın alma veya bir konu hakkında bilgi edinme amacıyla kullandıkları “arama motoru” olarak çalışan web siteleri, bazı kriterlere göre sizin sitenizi değerlendirmeye alır. Sitenizin içerik yapısı, sitedeki bilgilerin çeşitliliği, sitenizin hız ve güvenilirlik performansı gibi 200’den fazla kriteri yapay zeka ile ölçen ve sürekli izleyen arama motorları bu değerlendirmenin sonucunda sizi aramalarda belirlediği bir noktaya konumlandırır.

Dünyadan Arama Motorları ve Müşteri Kitlesiyle İlgili Bazı İstatistikler

  • Dünya genelinde arama yapan tüm kullanıcıların %67’si arama motorunda gördüğü ilk 5 siteden birisine tıklıyor, daha aşağı sıralardaki siteleri dikkate almıyor. 
  • Yine dünya genelinde yapılan tüm aramaların %91’i arama motorundaki sonuçlarda 2. sayfaya geçmiyor. Eğer istediğini 1. sayfada bulamadıysa arama sözcüklerini değiştiriyor
  • Dünya çapında pazarlama uzmanlarının %57’sine göre en etkili SEO geliştirmesi sayfa içeriklerinizi güncel ve bilgilendirici şekilde düzenleyerek kullanıcı davranışlarına ayak uydurabilmek
  • Tarih boyunca açılan websitelerinde oluşturulan tüm sayfaların %90’ı hiçbir kullanıcıdan trafik almıyor. Her 10 sayfadan yalnızca 1’i kullanıcı tarafından arama sonucunda bulunuyor ve ziyaret ediliyor. 
  • Kullanıcıların arama sonucuna tıklamasını sağlayarak onları siteye çekmek SEO’da size katkı sağlıyor ama ziyaretçinin web sitenizde geçirdiği zaman, aradığı bilgiyi bulup bulamaması, sayfanızda ne kadar kolay gezinebildiği gibi faktörler de en az tıklama almak kadar önemli.
  • Güvenilir, etkili ve bilgilendirici sayfa olarak kabul edilerek arama motorları tarafından kullanıcıların aramasına sunulan sayfaların içerikleri ortalama olarak hiç de azımsanmayacak 2.400 kelime uzunlukla karşımıza çıkıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta SEO Gerekli mi? 

Bu kadar SEO istatistiğinden sonra adaya geri dönüyoruz ve hem okuyucu olarak sizin aklınızda canlandığını bildiğimiz hem de şirketlerden sürekli olarak aldığımız iki soru var; Kıbrıs’ta SEO ne kadar önemli, SEO çalışması yapmak gerçekten gerekli mi? 

Bu sorunun kısa cevabı SEO çalışmasının küçük veya büyük tüm şirketler için gerekli olduğudur. Özellikle de Covid-19 süresinde gördüğümüz üzere hayatımız beklediğimizden çok hızlı dijitalleşebilir ve bu dijitalleşmeye yalnızca önceden hazırlık yapmış şirketler ayak uydurabilir. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak kendinize sosyal medya hesabı oluşturmak gibi basit bir süreç değildir, uzun süre emek ve yatırım istemektedir. 

Daha detaylı incelemek istersek Kuzey Kıbrıs’ta yapılabilecek SEO çalışmalarını iki ana gruba ayırabiliriz. Bu kategoriler şirketlerin müşteri kitlesine göre belirlenmektedir. Müşteri kitlesini yurt dışından edinerek sattığı ürünü / hizmeti yurt dışına satan şirketler ve müşteri kitlesini Kuzey Kıbrıs’ın iç piyasasından oluşturarak Kuzey Kıbrıs’ta yerleşik bir şekilde yaşayan kişileri hedefleyen şirketler SEO konusunda farklı stratejiler izleyebilir. 

Müşteri Kitlesini Kuzey Kıbrıs Dışından Edinen Şirketler için SEO

Kuzey Kıbrıs’ta dış kaynaklı ekonomik gelirin neredeyse tamamını turizm, inşaat, ve eğitim sektörlerinin adaya kazandırdığı müşteriler oluşturmaktadır.  Bunun yanında birçok sektör de direkt veya dolaylı şekilde bu sektörlere bağlı gelir elde etmektedir. Bahsi geçen sektörler Kuzey Kıbrıs içinde de müşteri kitlesine sahip olsa bile ülke ekonomisine ve kendi şirketlerine gerçek anlamda fark yaratıcı bir ekonomik kazanç sağlayabilir şekilde çalışabilmesi için yurt dışından müşteriye satış yapmak zorundadır. Bu sektörlerde hizmet veren şirketlerin yalnızca iç piyasa hedefli çalışması gerçekçi değildir ve yurt dışına yönelmediği her gün kendi şirketinin ömrünü kısaltmaktadır.  

Yurt dışında yaşayan ve daha önce adaya hiç gelmemiş birisi, yapacağı tatil, alacağı ev, veya edineceği üniversite deneyimi konusunda yapacağı seçimin ve bu önemli satın alma davranışının kararını ancak o konu üzerine yapacağı uzun süreli araştırmalarla verebilir. SEO konusunda yatırım yapmamış, yalnızca geçici reklam veya komisyonculara bağlı bir gelir modeli oturtmuş işletmeler bu müşterileri hiçbir zaman kendi başına ikna edemez. Bahsi geçen tüm bu sektörlerde acente veya komisyoncu sistemiyle çalışarak müşteri akışı sağlayan ara şirketler olsa da aslolan her zaman müşterinin kendi araştırmalarında onun karşısına çıkabilmektir. Müşteri ne kadar başka kaynaklardan sizin hakkınızda bilgi edinse de kendi yapacağı araştırmalar sonucunda alacağı bilgi en büyük etkiyi sağlayacaktır. Dolayısıyla, kendi şirketinizi en iyi şekilde anlatmak ve potansiyel müşterilerin rakip şirketlere yönelmesini önlemek adına SEO çalışması yapmanız bir zorunluluktur. 

Acente ve Komisyoncuları Aradan Çıkarma Şansı

Önceki paragrafta belirtilen konulara ek olarak, bu sektörlerin herhangi birinde hizmet veren bir şirketin düzenli olarak SEO çalışması yaptırmaması onu her geçen gün acentelere ve komisyonculara daha da bağımlı hale getirmektedir. Bu durum şu anda çok büyük bir sorun gibi görünmese de unutulmamalıdır ki komisyon mantığı ile çalışan şirketler her zaman müşteri kitlesini elinde bir koz olarak bulundurur. Komisyon olarak istedikleri oranları alamadığı veya daha iyi bir komisyon teklifiyle karşılaştığı her durumda rakip şirketlerle anlaşma sağlayıp sizin müşteri akışınızı kesebilirler. Bu yüzden, müşteri kitlesini yurt dışından edinen ve gerçek anlamda geleceğini planlayan her şirket arama motorlarında kendi sitesini en güvenilir ve doğru kaynak olarak müşteri karşısına çıkarabilmelidir.

Müşteri Kitlesini Kuzey Kıbrıs İçinden Edinen Şirketler için SEO

Kuzey Kıbrıs’taki birçok küçük ve orta büyüklükteki işletme (KOBİ) müşteri kitlesini yerel piyasadan edinmekte. KOBİ’leri genelde restoran, bar, cafe gibi hizmet sektörü veya elektronik mağazaları, mobilyacılar gibi Kıbrıs’ta üretilen veya dışarıdan ithal edilen ürünleri Kıbrıs’ta yerleşik hayatı olan müşterilere satan sektörler oluşturmakta. KOBİ’lerin büyük bir bölümü müşteri kitlesi olarak iç piyasaya yönelmiş halde hareket ederek reklam bütçesi ve medya planlamasını sosyal medyadaki Türkçe bilen kitle üzerine yoğunlaştırma yönünü tercih ediyor.

KOBİ’lerin şu anda izlediği strateji kısa vadede hızlı geri dönüş sağlasa da uzun vadede şirkete getirisi neredeyse bulunmamaktadır. Sosyal medya veya daha genel anlamıyla insanların paylaşımda bulunduğu platformlar sürekli olarak değişim ve gelişim göstermektedir. 15 yıl önce internet kullanıcısına hiçbir şey ifade etmeyen Facebook, Instagram gibi platformlar bugün herkesin bildiği bir olgu haline gelmiştir. Ancak gözardı edilmemelidir ki aynı süreçte insanların yoğun olarak kullandığı forumlar, MSN messenger ve ICQ gibi uygulamalar, veya Yahoo ve AOL gibi platformlar popülerliğini yitirmiştir. Popülerliğini yitiren platformlarla beraber kullanıcı kitlesinin başka noktalara kayması sonucunda bu platformlara yatırım yapan şirketlerin aslında uzun vadade hiç geri dönüş alamayacağı bir alana boşuna yatırım yaptığı görülmüştür.

Değer Kaybetmeyecek Tek Yatırım Kendi Şirketinize Yapılan Yatırımdır

Haber siteleri, herkese açık paylaşımlar yapılabilen sosyal medya platformları, veya insanların özel iletişim kurmasını sağlamak amacıyla üretilen Whatsapp, Facebook Messenger gibi platformlar internet tarihi boyunca farklı şekillerde ve isimlerde sürekli olarak karşımıza çıkmıştır. Bu platformlar belirli bir dönem popüler olmakta, daha sonra ise hem gelişen teknolojik altyapı hem de değişen kullanıcı davranışları sebebiyle popülerliğini yitirerek yerini başka platformlara bırakmaktadır. 

Bu süreçte değerini yitirmeyen ve ne kadar erken başlanırsa o kadar değerli olan tek şey kendi şirketinizin websitesidir. Şirketinizin kaliteli bir websitesinin olması; müşteriye en doğru bilgiyi sağlayabileceğiniz, kapanmayacağından kesin olarak emin olabileceğiniz ve başka hiçbir aracı platforma gerek kalmadan müşteriyle direkt olarak iletişim kurabileceğiniz bir mecraya sahip olmanız anlamına gelir. Bu sebeple, büyük bir şirket veya KOBİ olmanızdan bağımsız olarak, en büyük yatırımı yapmanız gereken yer her zaman şirketinizin kendi websitesi ve SEO hizmetidir. 

SEO Hizmeti Nedir?

Arama motorlarının sitenizi konumlandırırken göz önünde bulundurduğu kriterleri sürekli olarak takip etmek ve sitenizi hem teknik altyapı hem de içerik olarak bu değişikliklere göre düzenlemek sürekli olarak zaman ayrılması gereken bir iştir. Bu işlemlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için sadece zaman ayırmak da yeterli olmayabilir; SEO için gerekli düzenlemeleri yapacak kişinin arama motorlarındaki değişiklikleri takip ederken diğer yandan da kendi becerilerini geliştirmesi ve SEO  için kullanacağı link ağını büyütmesi gerekir. Bu yüzden SEO Hizmeti herhangi birisini görevlendirerek geçiştirebileceğiniz bir işlem değil, uzman kişiler tarafından verilen teknik bir hizmettir. Eğer bu işi şirketiniz içinde bir çalışanın yapmasını istiyorsanız, o kişiyi sadece bu işe görevlendirmeniz ve bu işi öğrenmesi için alacağı eğitimlerle birlikte uzun bir süre çalışanınıza yatırım yapmanız gerekmektedir. Şirketinizin bu süreci bekleyecek zamanı veya böyle bir çalışanı yoksa bir yoksa, SEO Hizmeti sağlayan şirketlerden yardım alabilirsiniz.  

Neden Şirketiniz için SEO Danışmanlığı Hizmeti Almalısınız? 

SEO işlemlerini gerçek anlamda hakkını vererek yürütecek bir çalışan şu anda tüm şirketler tarafından aranan bir personeldir. Ancak bu yetkinlikte bir kişiyi kendi şirketinizin bünyesine kazandırmak isterseniz, çok aranan bir çalışan olması sebebiyle ortalama veya ortalamanın altında bir maaş verme şansınız olmayacaktır. 

Bunun yanında, SEO uzmanı olarak çalışan kişilerin büyük bir kısmı uzaktan çalışmaya alışmıştır. Kıyafet zorunluluğu, sakal traşı veya makyaj gereklilikleri, ve şirketlerin normal çalışma saatleri olan 09:00-17:00 gibi düzenli iş saati kurallarına uymak zorunda kalmak bu kişileri mutsuz ederek performansını etkileyebilir. 

SEO hizmeti saatten bağımsız tamamen çalışan kişinin kendi hızına ve araştırma isteğine bağlı olarak ilerler. Dolayısıyla, SEO uzmanı olarak çalışan kişiler, şirketlerin çalışanlarından beklediği iş saatlerinde ofise gelmek ve ofisteyken şirketin kurumsal yapısına uygun şekilde dış görünüşüne önem verme konusunda  isteksiz olabilir veya uyum sağlayamayabilir. Tüm bunlar hem şirketinize ekstradan maddi yük getirmekte hem de SEO Uzmanı olarak aldığınız kişiyi kısıtlayarak performansını düşürmektedir. 

Bu sebeple, SEO Uzmanı olan kişileri şirketinize personel olarak almak yerine daha düşük bir ücretle dışardan hizmet vermesini tercih etmek iki taraf için de daha yararlıdır. SEO Hizmeti için sağlanacak geliştirmeler ve güncellemeler konuşulduktan sonra SEO Uzmanı ile yalnızca planlama ve raporlama aşamasında iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.