"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mobil Uygulama Geliştirmenin Şirketinize 7 Sürpriz Faydası

Mobil uygulama, işletmeler ve hizmet sağlayıcıları arasında gitgide daha yaygın hale gelmekte. E-ticaret sitelerinden bankacılık sektörüne, paket servis hizmetlerinden sağlık ve sigortacılık sektörüne kadar yayılan mobil uygulamaların kendi değerini, müşteri memnuniyetine etkisini ve işletmeye kattığı yararları kanıtlamadığı bir iş kolu bulmak neredeyse imkansız.

Ancak işletmeniz ne olursa olsun, mobil uygulama macerasına atılmadan önce bir saniye durup mobil uygulamadan ne bekleyeceğiniz ve işletmenize nasıl hizmet etmesi gerektiğini düşünmekte yarar var. Mobil uygulama geliştirme kararı ve sonrasında işletmenize sağlayacağı yararları okumak bu aşamada işe yarayabilir. Mobil uygulama faydalarını okuduktan sonra işinize yarayacak ve yaramayacak özellikleri sıralayarak bu adımı atıp atmama kararınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Şirketler için Mobil Uygulama Faydaları aşağıdaki gibidir:

Direkt iletişim ve Hedef Nokta Pazarlaması

Mobil uygulamalar, piyasaya sürülen yeni ürünlerin tanıtılması, müşteriye sunulan hizmetler, özel promosyonlar ve indirim duyuruları gibi alanlarda müşteriyle en çok etkileşimi sağlayan araçlar olduğunu kanıtlamıştır.

Mobil uygulamalar sunduğu tek fayda direkt etkileşim değildir. Etkileşime ek olarak müşterilerinizin coğrafi konumu, alışveriş davranışları, hangi alanlarda ürün ve hizmetlerinizin daha fazla ilgi çektiği gibi konularda da bilgi toplayarak aslında pazar araştırması ve reklam planlaması aşamasında kullanabileceğiniz verileri size sunar. Böylece, yeni şirket stratejilerinizi belirlerken daha etkili şekilde hareket etmenize olanak sağlamış olur.

Marka Tanınırlığı ve Müşteri Bağlılığı

Müşteri bağlılığını oluşturmak ve artırmak her markanın pazarlaması için zorlayıcı olabilir. Hatırlatıcı ve bildirimler gönderme gibi özellikleriyle kendinizi müşterinizde hatırlatmanıza yarayan kurumsal mobil uygulamalar müşterinizle aranızda sürekli bir bağ oluşturarak marka bilinirliğinizi artırmaya yardımcı olacaktır. Bu bildirim ve hatırlatıcılar sayesinde sadece kendinizi hatırlatmakla kalmayıp, müşterilerinizin önceden ilgi duyduğu veya bakıp satın almadığı ürünleri de onlara gösterme şansı yakalayarak satış oranınızı da artırabilirsiniz.

Müşterileriniz mobil uygulamanızı kullanarak henüz sizden hiçbir ürün almamış olsa bile marka isminiz her zaman telefonlarında duruyor olacaktır. Bu sayede telefonunda gezinmekte olan bir müşteriye kendinizi arada sırada gösterme şansı yakaladığınız için, müşteriniz yeni bir şey almaya karar verdiğinde sizin markanızı hatırlayacaktır.

Websitesi farkındalık, mobil uygulama satış yaratır.

Hangi sektörde hizmet verdiğinizden bağımsız olarak, artık müşterilerin %80’inden fazlasının mobil cihazlardan markanıza ulaştığı yadsınamaz bir gerçek. Bu sebeple, potansiyel bir müşteri hizmet veya ürüne ihtiyaç duyduğunda ilk gideceği platform masaüstü veya dizüstü bilgisayar değil mobil bir cihaz olacaktır. Buna ek olarak, araştırmalar müşterilerin bir ürün veya hizmetle ilgili en çok arama yaptığı durumların yolculukta, seyahatte, arkadaşlarıyla sosyalleşirken ve birilerini beklerken olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla, müşterilerin sakin bir şekilde otururken yapacağı rastgele aramalarla bizi bulacağı fikri çok da gerçeği yansıtmamaktadır. Müşterilerinize hareket halindeyken ulaşmanız gerekmektedir.

Ayrıca, mobil uygulamalar müşterilere web sitesine göre daha hızlı, interaktif, kolay hareket imkânı sağlayan ve size ulaşmalarını kolaylaştıran araçlardır. Bu sebeple, müşteriler mobil cihazlarda menüyü açtığında tek tıklamayla uygulamanıza giriş yapabilecekken, tarayıcıyı açıp bir web sitesi adresi yazarak sizi bulmakla uğraşmak istemeyecektir. Bu yüzden, müşterilere yapacağınız reklamlar ve sosyal medya paylaşımlarınız ile web sitenize trafik sağlayabilirsiniz ama müşteri trafiğini satışa dönüştürmek için asıl araç mobil uygulamanızdır.

Müşteri Etkileşimi için Mükemmel Bir Araçtır

İşletme ve müşteri arasındaki iletişimin pazarlama için önemi inkar edilmezken, tam tersi ilişkinin de müşteri sadakati konusundaki önemini unutmamak gerekir. Müşteriler, şikayetlerinin ve önerilerinin şirketler tarafından önemsendiğini bilmek, şirketlerde yapılması gereken geliştirme ve düzenlemelere katkı koymak ister. Bu değişiklik ve önerilerin gerçekleştiğini gördüklerinde kendilerini şirketin bir parçası olarak hissetmeye başlayıp, marka bağlılığı ve sadakati geliştirirler. Mobil uygulamalar da tam bu noktada devreye girmektedir. Şirketinizin kurumsal uygulaması sayesinde müşteri ile aranızdaki bu kritik ilişkiyi sağlayabilir, onların da şirketinize katkı koymasına olanak verebilirsiniz.

Hizmet ve ürünlere artan erişimin yanında, maliyetlerde düşüş ve müşteri ilişkilerinde iyileştirme tüm şirketler için amaçlanan hedeflerdir.

Sizi Rakiplerinizden Farklı Kılar

Kurumsal bir uygulamanızın olmasının, rakipleriniz karşısında size sağlayacağı avantaj tek başına bambaşka bir makale konusu olabilir. Şu anda kullandığınız birçok uygulama olabilir ancak, Kuzey Kıbrıs’ta daha yoğun bir şekilde görülebileceği gibi günümüzde birçok şirket için kurumsal mobil uygulama geliştirmek halen çok uzak bir nokta olarak görülmektedir. Bu pazar boşluğunda geliştireceğiniz performansı ve kullanıcı deneyimi yüksek bir uygulama ile geleceğe yatırım yaptığınızı ve şirketinizin gelecekte de müşterilere hizmet vermeye devam edeceğini göstererek rakiplerinizden öne geçme fırsatını yakalamış olursunuz.

Marka bilinirliğini artırır

Belki beş yıl önce bu yazıyı okuyor olsanız çok da önemli bir nokta olarak gelmeyebilirdi ama günümüzde konu reklam ve dijital marka pazarlaması olunca herkes sesini duyurmaya çalışıyor. Özellikle sosyal medya platformlarının reklam verme sürecini gitgide kolaylaştırması ile artık mahalle bakkalınız, berberiniz, tost aldığınız küçük büfe ve sayamayacağımız birçok küçük işletme, sizin yıllardır tırnaklarınızla kazıyarak kurumsal bir yapı kazandırdığınız şirketle aynı reklam alanı için yarışır ve teklif verebilir hale geldi. Durum böyle olunca, markanızla ilgili farkındalık yaratmak için sadece dijital medya reklamlarına bel bağlamak kurumsal şirketler için sürdürülebilir olmaktan çıkmış durumda. Marka bilinirliği artık gerçek anlamda sizin markanıza ve şirketinize özel bir farklılık sahibi olmayı gerektirmekte. Rakiplerinizden ve diğer dijital pazarlama kampanyaları yürüten şirketlerden farklı mecralarda da marka devamlılığınızı sağlamanız gerekiyor.

Görünürlüğü artırır

Geçtiğimiz birkaç yılda sadece dijital mecralara verilen reklamlarda değil, müşterilerin yeni bir hizmet veya ürün arama alışkanlıklarında da büyük değişimler yaşandı. Eskiden ağızdan ağıza pazarlama ve websitelerinde detaylı araştırma yapma süreci müşterilere gerekli satın alma kararını verdirirken, şu anda satın alma kararı daha çok hareket halinde, bir toplantıyı beklerken, otobüste, trafikte, ve akşam televizyon izlerken mobil cihazlardan yapılan aramalar sonucunda gerçekleşiyor. Mobil uygulamalar sayesinde şu anda en çok satın alma araştırması yapılan platformda yani müşterilerinizin telefonlarında kendinize kalıcı bir yer edinmiş oluyorsunuz. Bu sayede müşterileriniz gelecekte yapacağı herhangi bir aramada telefonunda gezinirken bile sizin markanızla karşılaşarak sizin ürünlerinizi-hizmetlerinizi inceleme davranışını gösterebiliyor.

Tüm bu saydığımız avantajlar ve daha fazlası şirketinizin kurumsal bir mobil uygulamaya sahip olması ile sizin de ulaşabileceğiniz faydalardır. Bu faydalara ulaşmadan önce unutmamak gerekir ki, kurumsal mobil uygulama geliştirme işi yalnızca deneyimli, yaratıcı, ve kaynaklarını iyi ölçebilen yazılım şirketleri tarafından gerçekleştirilebilir. KKTC’de kurumsal bir mobil uygulama planlamak, geliştirmek, veya geliştirilmekte olan bir mobil uygulama hakkında danışmanlık almak isterseniz siz de Nunufy ile iletişime geçebilirsiniz.